DOMSREFERAT

Funktionshindrad måste erbjudas omplacering

En spansk sophämtare råkade ut för en arbetsolycka, som kom att betraktas som ett funktionshinder. Då måste man erbjudas en skälig omplacering, har EU-domstolen kommit fram till.

Att vara arbetsoförmögen till följd av funktionshinder är laga grund för arbetsgivares uppsägning av ett anställningsavtal enligt spansk rätt. En sådan uppsägningsgrund är dock oförenlig med EU-rätten och FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning eftersom den innebär att arbetstagare som blir delvis arbetsoförmögna riskerar att förlora sina jobb utan att först få erbjudande om omplacering.

En spansk sophämtare råkade ut för en arbetsolycka som gjorde att han inte längre kunde utföra sitt vanliga arbete. Den spanska försäkringskassan ansåg emellertid inte att han var att betrakta som arbetsoförmögen trots att hans skada var bestående.

Läs hela artikeln

Prenumerera på Lag & Avtal idag


Ditt val av tidningen, låsta artiklar på hemsidan och
e-tidningen på webben eller i appen.


Fortsätt →